Ty i Twoje dziecko możecie się wysypiać!

Nawet jeśli próbowałaś już “wszystkiego”, byłaś u innych specjalistów i nic nie działa, a Ty masz poczucie, że Twój przypadek jest beznadziejny.

Sprawdź jak możesz to zrobić z moim Programem Indywidualnym

Ponad 90% problemów ze snem u dzieci jest tzw. bezsennością behawioralną.

Co to oznacza?

Że mamy wpływ na sen dziecka. Że nawet jeśli trafił Ci się wyjątkowo wymagający maluszek, to możesz pomóc mu dobrze spać.

Trzeba jednak wiedzieć, nie tylko co zrobić, ale przede wszystkim JAK to wprowadzić w życie. Bo porady, które pokazują idealną senną sytuację są jak trening olimpijczyka serwowany komuś kto właśnie pierwszy raz przekroczył próg siłowni. Czy będzie dla niego zdrowy? Czy pomoże? Nie sądzę…

Ze mną otrzymasz rozwiązanie, które przeprowadzi Cię z punktu A gdzie macie milion nocnych pobudek, a dziecko jest “nieodkładalnym cycoholikiem” do pkt Z – zdrowo przesypianych nocy i samodzielnego, spokojnego zasypiania.

 

Cześć, nazywam się Magdalena Nowacka i jestem ekspertem ds snu dziecka.

Od 7 lat pomagam niewyspanym rodzicom niewyspanych dzieci uzyskać zdrowy sen dziecka, a co za tym idzie spokojny sen rodziny. 

Jestem certyfikowanym konsultantem snu dziecka z międzynarodowym dyplomem Institute of Sensitive Sleep Consulting w Australii

Jestem również Certyfikowanym Edukatorem Pozytywnej Dyscypliny, skutecznej metody wychowawczej która zachęca dzieci do współpracy i pomaga budować relacje.

 

Prywatnie jestem mamą dwójki wyspanych dzieci: córka r. 2023, syn r. 2018 i córka r. 2016.

W czym mogę Ci pomóc?

Jeśli Twoje dziecko:

Q

Często budzi się w nocy (np na karmienie)

Q

Ma problemy z zasypianiem

Q

Wieczorami płacze lub jest nadpobudliwe

Q

Zasypia po godz. 22

Q

Wstaje bardzo wcześnie rano

Q

Nie może zasnąć na drzemki

Q

Zasypia tylko przy piersi

Q

Zasypia tylko na rękach

Q

Nie chce iść spać

Q

Ma krótkie drzemki

Q

Budzi się w nocy i chce się bawić

Twoje dziecko nie chce lub nie może spać?

W takim razie sprawdź jak możemy razem pracować nad snem Twojego malucha.

Dla kogo jest mój Program Indywidualny

Jeśli spełniasz któryś z tych punktów, to mój Program Indywidualny sprawdzi się w Twoim przypadku:

Q

Czujesz, że brakuje Ci cierpliwości w ciągu dnia

Q

Czujesz się przemęczona i niewyspana

Q

Czujesz, że połączenie różnych ról i obowiązków zaczyna być zbyt dużym wyzwaniem

Q

Chciałabyś mieć również trochę czasu dla siebie

Q

Brakuje Ci czasu dla starszego rodzeństwa Twojego maluszka

Q

Zależy Ci na indywidualnym podejściu, bo wiesz że każde dziecko jest wyjątkowe

“Ale ja próbowałam już wszystkiego!”

…Byłam u osteopaty, neurologa, fizjoterapeuty, terapeuty SI. Dostałam nawet syropki na sen od pediatry… Słyszałam o tych wszystkich rytuałach i czasach czuwania. Byłam zresztą już u specjalisty od snu. Próbowałam wszystkiego, a my dalej nie śpimy!”

0 Comments

OK widzę, że masz już duże doświadczenie w pracy nad snem maluszka. Że dużo czytasz i uczysz się na ten temat. SUPER.

Każdy z tych specjalistów na pewno jest świetnym fachowcem w swojej dziedzinie. Jednak by SKUTECZNIE poprawić sen maluszka trzeba zrozumieć PRAWDZIWY POWÓD problemów ze snem.

błedne koło problemow ze snem

Sen nie jest strukturą jednorodną, składa się cykli snu i faz snu. A między tymi cyklami następują naturalne – fizjologiczne wybudzenia.

My wszyscy je doświadczamy, zarówno dzieci jak i dorośli (i zwierzęta również).

Dlatego prawdziwym naszym celem nie jest PRZESYPIANIE NOCY, lecz pomoc i nauczenie maluszka ŁĄCZENIA CYKLI SNU.

Jeśli to nam się uda cały sen zaczyna się poprawiać a zmiany następują kaskadowo. Dlatego że wszystkie problemy ze snem łączą się ze sobą i nakręcają wzajemnie:

Słaby sen w nocy i ciągłe pobudki -> zmęczenie i rozdrażnienie w ciągu dnia – zbyt wczesne drzemki i za krótkie drzemki -> kiepski plan dnia -> nieodpowiednia higiena snu -> przemęczenie i problemy z zasypianiem -> Słaby sen w nocy i ciągłe pobudki

A więc prawdziwe pytanie NIE brzmi: “Jak pomóc dziecku zasnąć” albo “Jak odłożyć śpiące dziecko”

Tylko

“Jak pomóc dziecku łączyć cykle snu?”

Na umiejętność łączenia cykli snu ma wpływ wiele czynników: higiena snu, sposób zasypiania i oczywiście dojrzałość układu nerwowego.

A więc na dwa z trzech czynników masz wpływ, rodzicu!

Dlatego właśnie zawsze powtarzam że…

SEN jest jak tort

Potrzebujesz skompletować WSZYSTKIE SKŁADNIKI przepisu na zdrowy sen, by naprawdę zacząć się wysypiać. Na dodatek musisz dodać je w odpowiedniej kolejności i odpowiednich proporcjach. Dokładnie jak przy pieczeniu tortu. Jeśli zabraknie Ci mąki, albo jajek, to wypiek raczej się nie uda. Gdy do masy zamiast śmietany dodasz surowe jajka, a mąkę połączysz z konfiturą również Master Chef’a raczej byś nie wygrała 😉
tort

To jest PRAWDZIWY POWÓD dlaczego rady jakie otrzymałaś od innych nie pomogły Wam uzyskać zdrowego i spokojnego snu.

“No dobrze, może im wszystkim się udało…

Może też mieli wymagające dzieci…

Może z Tobą uda mi się skompletować wszystkie składniki przepisu na sen,

ale mi zależy na RELACJI z dzieckiem.

Nie chcę niszczyć tej wyjątkowej więzi, która pojawiła się jeszcze długo przed jego narodzinami…

…Nie chce zostawiać przerażonego dziecka samego do wypłakania się!”

To ŚWIETNIE, że nie chcesz!

Ja też tego nie chcę!

“Cry It Out” nie jest polecaną przeze mnie metodą i nie znajdziesz jej w tym (ani żadnym innym) moim Programie. 

 Zdecydowanie polecam łagodniejsze metody nauki samodzielnego zasypiania, które są moją autorską wersją znanych i dobrze przebadanych metod nauki samodzielnego zasypiania. Dodatkowo metody Nauki Samodzielnego Zasypiania, jeśli będzie potrzebne, dobierzemy INDYWIDUALNIE do Waszych konkretnych potrzeb i indywidualnej, niepowtarzalnej sytuacji.

Możesz teraz myśleć

“…A może samo wyrośnie?”

Zastanawiasz się czy nie poczekać aż maluszek samo wyrośnie z problemu? Faktycznie większość dzieci wyrasta. Pytanie tylko kiedy. W wieku 2 lat, 3 lat, 5 lat?

Zastanów się, czy chcesz i czy możesz tyle czekać. Jak brak snu wpływa z jednej strony na rozwój maluszka, a z drugiej na wasze relacje w rodzinie.

Zobacz co napisała Sylwia, jedna z moich klientek:

 

NIE CZEKAJCIE AŻ PROBLEMY ZE SNEM MINĄ Z WIEKIEM! U nas nie minęły, a było coraz gorzej. Niestety zwlekałam z konsultacją snu ponieważ naczytałam się rad, że synkowi przejdzie, ma jeszcze czas, to jeszcze maluch i potrzebuje bliskości. No wiadomo że potrzebuje bliskości, ale snu również!! (zresztą tak samo ja i mój partner). Na szczęście dzięki współpracy z Wyspane udało się to wszystko poodkręcać i teraz jestem wyspaną (i szczęśliwą) mamą, wyspanego 3 latka, który śpi u siebie w pokoju i otrzymuje zdecydowanie więcej bliskości niż sprzed rewolucji sennej – ponieważ teraz mam na to czas i energię. Skończyły się też ciągłe walki, wieczorem bo trzeba iść spać, rano bo trzeba wstać i iść do przedszkola.  Wiecznych histerii z rzucaniem się na ziemię też mamy mniej.

Sylwia, mama Leona (3 lata)

Albo

“…kiedyś takich rzeczy nie było i ludzie jakoś spali…”

 … jakoś wychowywali te dzieci i jakoś żyli.”

To prawda. Kiedyś też nie chodzili do ortodontów, logopedów czy terapeutów SI. Jakoś to było. Po prostu, ząbki były trochę krzywe. “No może trochę sepleni ale co z tego?”, “A ten nasz to taki niegrzeczny i dodatkowo ciamajda, nawet na rowerze nie umie jeździć.”

Jeżeli dla Ciebie “jakoś” jest ok, to myślę że faktycznie nie ma co inwestować w rozwój (swój i dziecka). Bo jakoś to będzie. Nie umrzecie 🙂

Jeśli jednak zależy Ci na czymś więcej – i nie mówię tutaj o byciu “najlepszą wersją siebie” czy “perfekcyjną mamą”. Nie – daleko mi do tych idei. Jednak między perfekcjonizmem, a “jakoś to będzie” mamy morze możliwości. 

Dodatkowo teraz WIEMY JAK WAŻNY JEST SEN. Że sen to nie jest tylko odpoczynek i “zmarnowany czas w ciągu doby”. Wiemy, że sen wpływa na budowę i przebudowywanie połączeń nerwowych, że ma wpływ na rozwój inteligencji, na stabilność emocjonalną, na odporność fizyczną, na relacje w rodzinie…

 

Wiemy też, że snu nie da się nadrobić czy wyspać się na zapas. A straty związane z nieprzespanymi nocami są nieodwracalne – np. te związane z oczyszczaniem mózgu z toksyn czy też z przenoszeniem wspomnień z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej (czyli proces uczenia się).

Warto to wiedzieć rozważając decyzję: “kiedyś wyrośnie” i “kiedyś się wyśpimy”.

 

Jak wygląda mój Program Indywidualny

Podczas współpracy indywidualnej szczegółowo omówimy Waszą sytuację. Porozmawiamy o problemach ze snem Waszego dziecka, a także o tematach z nim związanych, takich jak: dieta, karmienie piersią w tym również ewentualne odstawianie od piersi oraz ogólna aktywność w ciągu dnia. Na podstawie szczegółowego wywiadu (ok 40 pytań w kwestionariuszu) i rozmowy – wspólnie wypracujemy rozwiązania, które będą odpowiadały na problemy w Waszej rodzinie oraz będą zgodne z Waszymi celami i stylem wychowawczym oraz dopasowane do potrzeb i temperamentu dziecka

Razem, krok po kroku, wprowadzimy zmiany w życie, a dzięki stałemu kontaktowi i wsparciu, będziemy mogli reagować na wszystkie niespodziewane sytuacje, które mogłyby Was zaskoczyć.

Kroki współpracy

1. Wybierz pakiet oraz zarezerwuj termin on-line

 Wybierz Pakiet współpracy  i dogodny termin z dostępnych w kalendarzu. Wygodnie zarezerwuj termin pierwszej konsultacji i opłać pakiet on-line. Sprawdź skrzynkę e-mail – otrzymasz na nią potwierdzenie oraz dokumenty do uzupełnienia.

2. Wideo Konsultacja on-line 60-90 min

Uzupełnij otrzymane dokumenty i prześlij mi je 24 godz. przed naszą pierwszą konsultacją. Pozwoli mi to przygotować się do spotkania z Tobą oraz pozwoli wykorzystać konsultację w 100% bez zbędnego tracenia czasu na zbieranie danych.
Do 5 dni po konsultacji otrzymasz Personalny Raport Snu z planem działania oraz propozycjami metod nauki samodzielnego zasypiania.

)

3. Praca nad higieną snu

Teraz czas na Waszą pracę nad higieną snu i przygotowanie do nauki samodzielnego zasypiania wg wytycznych otrzymanych na konsultacji.

Zazwyczaj 1-2 tygodnie – w zależności od zastanej sytuacji sennej oraz pakietu, który wybraliście (BASIC do 7 dni, STANDARD do 14 dni, PREMIUM do 28 dni)

Nie martw się, nie zostajesz w tym okresie sama. Jeśli będziesz mieć jakieś pytania lub wątpliwości możesz wykorzystać maile dostępne w ramach Pakietu.

4. Druga Wideo Konsultacja (do 60 min)

Omówimy Wasze postępy oraz Plan działania i sposoby nauki samodzielnego zasypiania.

OD TERAZ zaczyna się Pakiet Opieki

)

5. Praca nad poprawą jakości snu i samodzielnym zasypianiem

Okres opieki zaczyna się od drugiej konsultacji i trwa w zależności od pakietu:
BASIC 1 tydzień
STANDARD 2 tygodnie
PREMIUM  3 tygodnie.

6. Rozmowa podsumowująca 15-20 min

Jeśli będziesz chciała, możemy się spotkać na rozmowie, podczas której podsumujemy naszą dotychczasową współpracę i otrzymasz wskazówki na przyszłość.

7. Zdrowy sen dziecka i spokojny sen rodziny.

Cieszysz się poprawą snu i nowym zastrzykiem sił i cierpliwości, które otrzymałaś po przespanych nocach. Dostajesz też dożywotni dostęp do zamkniętej grupy, gdzie otrzymasz wsparcie w trakcie kryzysów i regresów snu (które mogą się zdarzać, nawet najlepszym śpiochom).

Referencje, które znajdziesz na Facebooku

opinia
opinia
opinia
opinia
opinia
opinia
opinia

Co się zmieni w Twoim życiu po skorzystaniu z współpracy?

Odzyskasz spokój i cierpliwość

Spokojne wieczory i noce, zamiast nieustannego noszenia dziecka, które ciągle płacze i śpi tylko na tobie.

Więcej czasu

dla siebie i Twojego partnera, na ułożenie planu dnia, na zaplanowanie czegoś i organizację życia, dzięki temu łatwiej połączysz role i obowiązki (niemowlę, dom, starsze dziecko, praca, czas dla siebie). 

Lepszy i zdrowszy sen

Przespane całe noce i mniej pobudek dla Ciebie, Twojego męża oraz maluszka. Sen stanie się coraz lepszy, bloki snu nocnego coraz dłuższe, drzemki coraz bardziej poukładane i przewidywalne, zamiast coraz większego niewyspania się, chaosu i coraz większej liczby pobudek w nocy.

Mniej kłopotów w przyszłości

dziecku będzie łatwiej zasypiać w przedszkolu/żłobku, bo nie będzie uzależnione od usypiania tylko w jeden konkretny sposób. A nawet więcej − będzie mogło pojechać na weekend do babci i spędzi tam fajnie czas, a Wy zyskacie czas na budowanie relacji małżeńskiej.

Łatwiejszy powrót do pracy

Będzie Ci łatwiej wrócić na rynek pracy/założyć firmę/zmienić zawód, bo będziesz miała siłę i czas (np. w trakcie drzemek dziecka), żeby GO wykorzystać na swój rozwój zawodowy.

Lepsze relacje w rodzinie

Wszyscy będą wyspani, zrelaksowani i zapomną o wielu pobudkach w nocy i trudnym usypianiu wieczorem i na drzemki.


Współpraca indywidualna:

1300 zł

890 zł

690 zł

konsultacja diagnostyczna

300 zł

Konsultacje dla powracających klientów

Przeznaczone dla klientów po pakiecie współpracy indywidualnej lub absolwentów Programu Poprawy Snu

chmurka konsultacja godzinna

Konsultacja jednorazowa

(do 55 min)

200 zł

księżyc konsultacja email

Konsultacja email

Obejmuje email pierwszy (główny) i 2 emaile uzupełniające w interakcji

99 zł

NA DOBRY POCZĄTEK

Konsultacja DIAGNOSTYCZNA (90 min)

Konsultacja wraz z diagnozą poprzedzona analizą kwestionariusza snu i planu dnia dziecka. Przeznaczona dla dzieci 0-5 lat
– Analiza Kwestionariusza Snu Dziecka

  ok 40 szczegółowych pytań na temat funkcjonowania rodziny.

– Videorozmowa konsultacyjna 90min
Przyjrzymy się dokładnie Waszej aktualnej sytuacji sennej oraz sprawdzimy co możemy zrobić, by pomóc Wam się wysypiać.
Szczegółowo omówimy tematy związane z higieną snu oraz wstępnie opowiemy o ewentualnych zmianach sposobu zasypiania. Ze względu na złożoność zagadnienia szczegóły dotyczące metod oraz procesu nauki samodzielnego zasypiania dostępne są tylko w ramach pakietów współpracy.

 

Konsultacja diagnostyczna jest pierwszym krokiem i podstawą każdego pakietu współpracy. Jeśli na konsultacji zdecydujesz się na dalszą współpracę cena pakietów zostanie pomniejszona o wartość konsultacji.

 

SZCZEGÓŁY PAKIETÓW WSPÓŁPRACY

Pakiet PREMIUM
(dzieci od 4 mc)

Dla wymagających:
3 TYGODNIE nielimitowanego wsparcia
Analiza Kwestionariusza Snu Dziecka

ok 40 szczegółowych pytań na temat funkcjonowania rodziny.

Videorozmowa konsultacyjna

60-90min

Opracowanie Indywidualnego Planu Działania

do 2 dni roboczych

Masz czas do 4 tygodni na omówienie Planu Działania i rozpoczęcie opieki
Videorozmowa konsultacyjna do 60 min, która rozpoczyna opiekę

Omówienie Planu Działania oraz Nauki Samodzielnego Zasypiania.

Opieka nad rodziną w okresie 3 tygodni:
Bieżąca analiza dziennika snu dziecka
20 maili wysłanych przez Was oraz 20 maili zwrotnych
Możliwość wymiany maila na rozmowę: 1 mail = 10 min rozmowy
Nieograniczony kontakt w aplikacji Messenger

(dni robocze pn.-piątku 9.00-17.00)

Wieczorne koło ratunkowe:

w razie potrzeby możliwość kontaktu poprzez Messenger wieczorami (17.00-22.00) i w weekendy (9.00-17.00).

Możliwość odpłatnego przedłużenia opieki
Rozmowa podsumowująca współpracę.
NOWOŚĆ: po zakończonej współpracy dostęp do zamkniętej grupy wsparcia

1250 zł

Pakiet STANDARD
(dzieci od 5 mc) 

Opieka i wsparcie z wygodnym kontaktem przez 2 TYGODNIE
Analiza Kwestionariusza Snu Dziecka

ok 40 szczegółowych pytań na temat funkcjonowania rodziny.

Videorozmowa konsultacyjna

60-90min

Opracowanie Indywidualnego Planu Działania

do 5 dni roboczych

Masz czas do 2 tygodni  na omówienie Planu Działania i rozpoczęcie opieki
Videozmowa konsultacyjna do 60 min, która rozpoczyna opiekę

Omówienie Planu Działania oraz Nauki Samodzielnego Zasypiania.

Opieka nad rodziną w okresie 2 tygodni:
Bieżąca analiza dziennika snu dziecka
15 maili wysłanych przez Was oraz 15 maili zwrotnych
Możliwość wymiany maila na rozmowę: 1 mail = 10 min rozmowy
Nieograniczony kontakt w aplikacji Messenger

(dni robocze pn.-piątku 9.00-17.00)

Możliwość odpłatnego przedłużenia opieki
Rozmowa podsumowująca współpracę.
NOWOŚĆ: po zakończonej współpracy dostęp do zamkniętej grupy wsparcia

890 zł

Pakiet BASIC
(dzieci od 5 mc) 

1 TYDZIEŃ opieki, odpowiedni przy prostszych problemach
Analiza Kwestionariusza Snu Dziecka

ok 40 szczegółowych pytań na temat funkcjonowania rodziny.

Videorozmowa konsultacyjna

60-90min

Opracowanie Indywidualnego Planu Działania

do 5 dni roboczych

Masz czas do 1 tygodnia na omówienie Planu Działania i rozpoczęcie opieki
Viderozmowa konsultacyjna do 30 min, która rozpoczyna opiekę

Omówienie Planu Działania oraz Nauki Samodzielnego Zasypiania.

Opieka nad rodziną w okresie 1 tygodnia:
5 maili wysłanych przez Was oraz 5 maili zwrotnych
Rozmowa podsumowująca współpracę.
NOWOŚĆ: po zakończonej współpracy dostęp do zamkniętej grupy wsparcia

690 zł

Masz więcej niż jedno dziecko?

Skorzystaj z promocji na dwójkę dzieci i pomóż się wysypiać zarówno maluszkowi jak i Twojemu starszakowi. 
W ramach pakietu otrzymasz: pierwszą rozmowę 110 min (zamiast 90), raport snu z osobnym planem działania dla dwójki dzieci, drugą rozmowę do 75 min (miast 60 min), która rozpocznie 2-3 tygodniowy pakiet opieki dla rodziny.

 

Pakiet STANDARD dla dwójki dzieci

2 TYGODNIE. Dla rodziców dzieci w różnym wieku. Minimalny wiek dziecka 5 mc.

890 + 890 =1780 zł 1380 zł

oszczędzasz 400 zł

Pakiet PREMIUM dla dwójki dzieci

3 TYGODNIE dla rodziców dzieci w różnym wieku. Minimalny wiek dziecka 4 mc.

1250 + 1250 = 2500 zł 1950 zł

oszczędzasz 550 zł

Masz wątpliwości?

Zajrzyj do sekcji FAQ

Twoje dziecko ma 0 – 4 m-c?

Sprawdź Program Poprawy Snu: WYSPANE OD POCZĄTKU

Opinie rodziców takich jak Ty

Polecam współpracę z wyspane.pl. Pani Magda jest empatyczną osoba i zna się na rzeczy. Wyjaśniła nam wszystkie wątpliwości, podpowiedziała gdzie robimy błędy i co można zrobić inaczej. Mogliśmy zdecydować jakie zmiany chcemy wprowadzić u nas w rodzinie a jakie nie pasują do nas. Razem wybraliśmy też metodę nauki samodzielnego zasypiania –  i nie miało to nic wspólnego z CIO. Było to dla mnie ważne – spotkałam się z opiniami że ucząc samodzielnie zasypiać krzywdzimy dziecko, bo niby podczas nauki płacze godzinami a my je tresujemy. Teraz chce mi się śmiać że wierzyłam w takie bzdury. Teraz Kamil jest wesołym uśmiechniętym chłopcem, który nie wisi na mnie ciągle jak mala huba. Ma siłę i motywację żeby poznawać i eksplorować świat, a dodatkowo poprawił mu się apetyt i rozszerzanie diety jest teraz dużo łatwiejsze. A byłam pewna że mam w domu nieśpiącego niejadka…

Monika, mama Kamilka (14 miesięcy)

Tutaj zadbasz o sen swoich dzieci bez rezygnacji z KP i bez dziwnych restrykcji żeby nie nosić dziecko bo się przyzwyczai. Dzięki wielkie za pomoc i praktyczne wskazówki. Z pozdrowieniami:

Kinga, Tomasz i Marcela (11 miesięcy)

Nasza pierworodna córka spała bez problemu, a ja zawsze dziwiłam się narzekającym niewyspanym koleżankom. Gdy urodziła się druga córeczka dopiero zrozumiałam co to znaczy niewyspanie. Przerabialiśmy wszystko, długie zasypianie, pobudki w nocy, wstawanie o 5 rano… Dzięki Waszej pomocy mam wyspaną córeczkę, która w tydzień nauczyła się samodzielnie zasypiać w swoim pokoju. Mamy uregulowane drzemki (po półtorej godziny 1,5) a ja w końcu mam czas dla starszej córki, która wcześniej czuła się bardzo odrzucona, bo nie miałam dla niej nawet chwili, a jak już chwila była to – sił brakowało. 

Michał i Ania rodzice Julki (3,5 l) i Zosi (8 miesięcy)

Powinniście pracować w szpitalach na oddziałach położniczych i w szkole rodzenia. Ta wiedza powinna być obowiązkowa! Jestem w szoku jak dużo można popełnić błędów ( i w szoku jak ja mogłam tego nie zauważać) Polecam Was wszystkim moim znajomym z małymi dziećmi i w ciąży!

Magda oraz Bartek i Borys (5 mc)

Justyna, mama Maksymiliana

Paulina, mama Igora

Marta, mama Mikołaja

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego w ogóle warto zajmować się snem dziecka?

Badania dotyczące zaburzeń snu u dzieci prowadzone są od stosunkowo krótkiego czasu (ostatnie 20 lat). Prawdopodobnie wynikało to z mylnego przekonania, że zaburzenia snu u dzieci są rzadkością, a zdrowe dzieci nie powinny mieć problemu ze snem. Jednak ostatnie lata badań zupełnie odwróciły myślenie o śnie. Okazuje się, że ze względu na niedojrzały jeszcze układ nerwowy, zaburzenia snu u dzieci pojawiają się nawet częściej niż u dorosłych. Wg szacunków nawet jedna trzecia dzieci żyjących w zachodniej cywilizacji ma problemy ze snem

Dzisiaj nie ma wątpliwości, że dobry sen jest podstawowym czynnikiem warunkującym zdrowe życie i prawidłowy rozwój dziecka (dorosłego również). Jednak żeby zdrowo spać dzieci muszą się tego nauczyć.

Bezsenność czy też nadmierna senność u dorosłych bardzo często ma swoje przyczyny w dzieciństwie, ponieważ nie nauczono ich wtedy zdrowo spać.

I tak jak uczymy nasze dziecko zdrowo i higienicznie się odżywiać, tak możemy je nauczyć zdrowo i higienicznie spać. 

Może poczekam i dziecko wyrośnie z problemów ze snem?

Większość dzieci wyrasta z problemów ze snem. Większość, nie wszystkie. Pytanie jednak kiedy? W wieku 3 lat? 4 lat? 6 lat? Regenerujący sen jest fundamentem zdrowego rozwoju, warto więc zapewnić go swojemu dziecku od początku. Jest to szczególnie istotne w pierwszych dwóch latach życia, kiedy to mózg dziecka rozwija się z największą intensywnością. Dodatkowo zdrowy sen dziecka, sprzyja zdrowemu snu rodzica. A wyspany rodzic ma więcej sił i cierpliwości na budowanie zrównoważonej, opartej na miłości i bezpieczeństwie, relacji z dzieckiem.

Czy moje dziecko nie jest za małe/ za duże na pracę nad snem?

Nigdy nie jest za wcześnie by tworzyć pozytywne nawyki związane ze snem. Im wcześniej wprowadzimy je w życie tym łatwiej i bardziej naturalnie nam to pójdzie.

 

Nigdy też nie jest za późno by zacząć pracować nad snem. Standardowo pracuję z dziećmi do 6-go roku życia – zazwyczaj są to rodzice, którzy czekali aż dziecko samo wyrośnie. Im dziecko jest starsze tym zmiany mogą być trudniejsze do wprowadzenia, bo i niekorzystne nawyki są silniejsze i dłużej utrwalone. Zmiany te nie są jednak niemożliwe, wymagają po prostu więcej pracy i zaangażowania ze strony rodziców. Podczas współpracy z rodzicami starszych dzieci, wykorzystuję wiedzę i doświadczenie zarówno Konsultanta Snu jak i Edukatora Pozytywnej Dyscypliny. Jeśli Twoje dziecko jest starsze niż 6 lat, skontaktuj się ze mną indywidualnie, omówimy możliwości współpracy.

Czy korzystając z usługi konsultantki snu muszę uczyć dziecko samodzielnego zasypiania?

Nie. Chociaż jest to zalecane, ponieważ brak umiejętności samodzielnego zasypiania u dzieci, często prowadzi do zaburzeń snu. Są jednak dzieci, które NIE zasypiają samodzielnie, a mimo to śpią dobrze. Czasem wystarczy też zmiana sposobu zasypiania, niekoniecznie na w pełni samodzielne i to już poprawi sen malucha i Wasz.
Jeśli, z jakiś przyczyn, nie chcesz uczyć dziecka samodzielnego zasypiania, skupimy się na innych aspektach zdrowego snu m. in. higienie snu, diecie, planie dnia…

Wspieram sen dziecka, szanując każdy styl wychowania.

Czy nauka samodzielnego zasypiania oznacza, że muszę zostawić dziecko w pokoju, żeby się wypłakało (CIO)?

Oczywiście że nie.

Jest wiele innych metod (oraz ich kombinacji) nauki samodzielnego zasypiania, które głównie różnią się między sobą sposobem reagowania rodzica na płacz dziecka.

Ja nie stosuję i nigdy nie zalecam pozostawieniea dziecka samego, żeby sie wypłakało do zaśnięcia.

Sposób nauki zostanie dobrany indywidualnie do Waszych potrzeb, uwzględniając m. in. takie czynniki jak: wiek dziecka, temperament, styl wychowania i możliwości rodziców.

Czy dzieci płaczą podczas Nauki Samodzielnego Zasypiania?

Zazwyczaj tak. Mimo że jest to trudne i wszyscy chcielibyśmy tego uniknąć, zazwyczaj NSZ w początkowej fazie wiążę się z płaczem dziecka. Ile będzie tego płaczu i jak długo będzie trwał, zależy od kilku czynników: temperamentu dziecka, zastanej sytuacji i nawyków, metody obranej przez rodzica, a także od nastawienia rodziców – ich emocji i konsekwencji w działaniu. Jeśli rodzic jest pewny siebie, wie że dobrze robi i postępuje zgodnie z planem, daje dziecku emocjonalne oparcie i płaczu jest zdecydowanie mniej.

TRAUMA! Boje się, że moje dziecko będzie miało traumę, a ja stracę z nim dobrą relację

Spokojnie. Metody, które ja stosuję są bezpieczne i skuteczne. Nie powodują traumy, ani poczucia porzucenia u dziecka.

Mamy do dyspozycji ogromną ilość badań dot. NSZ, również takich które trwały 5 lat. Nie ma mowy o żadnej traumie, kortyzolu niszczącym mózg (ps czy wiesz że naturalnie wszyscy mamy wyrzut kortyzolu codziennie rano?) czy też utracie relacji. Metody, które proponuję są tak skonstruowane, by dziecko nie miało poczucia porzucenia, ani nie wpływają negatywnie na bezpieczny styl przywiązania dziecko-mama.
Wręcz przeciwnie!

Niewyspani rodzice często są labilni emocjonalnie i nie mają siły budowac stabilnej i bliskiej relacji w ciągu dnia, bo “przysypiają na stojąco”. Dodatkowo niewyspanie jest jednym z czynników ryzyka depresji wśród młodych mam. A ta natomiast wpływa niekorzystnie na relacje w rodzinie (z dzieckiem, partnerem, starszym rodzeństwem malucha).

https://aasm.org/resources/practiceparameters/review_nightwakingschildren.pdf

https://bmjopen.bmj.com/content/2/5/e001662

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2015451/

https://pediatrics.aappublications.org/content/130/4/643

 

Tylko czy to się uda? Próbowałam już wszystkiego i nasz przypadek jest beznadziejny...

TAK, uda się. W trakcie współpracy pracujemy nad higieną snu, rytuałami oraz innymi czynnikami, które wpływają na sen dziecka. Dodatkowo pracujemy nad Nauką Samodzielnego Zasypiania, która jest skutecznym i opartym na dowodach naukowych sposobem na poprawę snu dziecka. Nie jest to jednak magia ani “odczarowywanie dziecka”. Jest to nauka i proces zmiany nawyków, który jest żmudny i wymaga wysiłku oraz konsekwencji i jednoczesnej uprzejmości ze strony rodziców. (Podobnie jak całe wychowanie). Pomogę Wam przejść cały ten proces tak, by był dla Was najłatwiejszy i najskuteczniejszy.

Próbowałam już nauki samodzielnego zasypiania, ale u nas to nie działa… maluch śpi tylko przy piersi (na rękach)

Jeśli NSZ nie działa, zazwyczaj dzieję się tak, ponieważ rodzice nie mają odpowiedniej wiedzy, by wdrożyć ją prawidłowo i skutecznie. Opierają swoje działania na informacjach od koleżanek, albo innych mam z Internetu i mediów społecznościowych. Stosują metody prób i błędów, bez konkretnego planu działania. Nie wiedzą jak się zachować w trudnych sytuacjach, co zrobić w trakcie drzemek, co podczas pobudek czy karmienia. To wszystko wprowadza chaos i zamieszanie, które nie sprzyja nauce. 

By NSZ była skuteczna należy odpowiednio przygotować do niej zarówno siebie jak i dziecko. Dobrać odpowiednią metodę oraz posiadać narzędzia i techniki reagowania na różne, trudne sytuacje. 

To wszystko dostaniesz w trakcie naszej wspólnej pracy nad snem Waszego dziecka. 

Moje dziecko ma: kolki / refluks / alergie / ząbkuje… Czy praca z konsultantką snu jest również dla nas?

Oczywiście, że tak. O sen dziecka warto zadbać zawsze, a w szczególności wtedy gdy wiemy,  że sen ten jest utrudniony. Dodatkowo podczas współpracy bardzo często okazuje się, że przyczyna problemów ze snem, wcale nie leżała po stronie medycznej. A szczególnie często dzieje się tak, gdy rodzice przychodzą z maluchem, który nie śpi przez ząbkowanie. Dzieci, które mają prawidłowo wyrobione nawyki okołosenne i higienę snu, śpią zdecydowanie lepiej i nie wybudzają ich przejściowe problemy z ząbkami.

Czy muszę zrezygnować z karmienia piersią?

Nie. Zarówno dzieci Karmione Piersią jak i Mlekiem Modyfikowanym mogą spać dobrze. U jednych i u drugich warto zadbać o podstawowe potrzeby, do których niewątpliwie, zalicza się zdrowy sen. Co więcej, to nie sposób karmienia ma wpływ na jakość snu, lecz sposób usypiania dziecka. 

Czy dostanę gwarancję efektów?

Rozumiem Wasze obawy, nie mogę jednak Wam zagwarantować, że uporacie się ze wszystkimi problemami, ani jakie konkretnie uzyskamy efekty.  Dużo zależy od dziecka (jego temperamentu, waszej sennej sytuacji w tym momencie, a może to kwestie medyczne? – to też sprawdzam) oraz od Waszego podejścia i pracy.  Czasem sukcesem jest wykrycie zdrowotnych przyczyn problemów. Czasem sukces jest wręcz niewyobrażalny, bo dziecko zaczyna przesypiać noce w 2-3 dni. Czasem jest to jednak dłuższy proces i mimo tego, że zrobiliśmy wszystko, co było w naszej mocy, maluch budzi się np 1 czy 2 razy w nocy jeszcze przez dłuższy czas. Tak jak gdy idziemy do dermatologa, fizjoterapeuty albo logopedy. Pracujemy nad tymi problemami co mamy, ale czy całkowicie pozbędziemy się trądziku, maluch będzie kiedyś biegał maratony albo będzie w przyszłości lektorem – tego nikt nie zagwarantuje. 🙂

 

Jednak przebadana skuteczność metod, które proponuję wynosi 94% (wg badań). Ja na podstawie moich doświadczeń, mam wrażenie że więcej, jeśli faktycznie rodzice działają zgodnie z planem. Jako skuteczność brana jest pod uwagę poprawa snu dziecka, niekoniecznie całkowite wyeliminowanie pobudek nocny.

Czy spanie z dzieckiem w jednym łóżku jest ok?

Tak. Jeśli robicie to w BEZPIECZNY sposób, każdy z Was się wysypia, lubicie tak spać i jest Wam wszystkim komfortowo, to tak. Jeśli jednak sen z dzieckiem jest Waszą ostatnią deską ratunku, by złapać choćby parę chwil snu, mama śpi wygięta w literę Z na krańcu łóżka, a tata od miesięcy sypia w salonie na sofie, jeśli czujecie się zmęczeni, niewyspani i rozdrażnieni takim spaniem, to zdecydowanie nie jest to dobra sytuacja, ani dla dziecka, ani dla rodziców. Wówczas dziecko powinno spać w swoim łóżeczku, które jest najbezpieczniejszym i rekomendowanym przez Instytucje pediatryczne* miejscem snu dziecka. To, że niektórzy czują się komfortowo śpiąc z dzieckiem, nie oznacza, że Ty również powinnaś tak się wysypiać. Każdy ma inny sen i trochę inne potrzeby oraz poczucie komfortu. 

*m. in. Amerykańska Akademia Pediatryczna

Który pakiet współpracy mam wybrać?

KONSULTACJA DIAGNOSTYCZNA przeznaczona jest dla rodziców, którzy najpierw chcieliby sprawdzić czy współpraca dotycząca snu sprawdzi się w ich rodzinie. Jest również dobrym rozwiązaniem jeśli Twoje dziecko potrafi samodzielnie zasypiać, ale borykacie się z przejściowym regresem snu np. po przeprowadzce, zredukowaniu ilości drzemek czy skoku rozwojowym.  

PAKIET BASIC będzie odpowiedni przy prostszych problemach ze snem, np jeśli Twoje dziecko zasypia tylko z niewielką Twoją pomocą i przesypia większość nocy. Otrzymacie rzetelne informacje i konkretny, indywidualnie dorany plan działania. Pakiet ten będzie dla Was, jeśli jesteście też mocno zdeterminowani  i czujecie się na siłach, by zmiany wprowadzać w życie sami, tylko z niewielką pomocą specjalisty, trwającą 1 tydzień. Najbardziej odpowiedni przy prostszych problemach ze snem np. kiedy dziekco potrafi zasypiać na noc na rożne sposoby z niewielką pomocą rodziców.

Wybierz PAKIET STANDARD jeśli oprócz rzetelnych informacji i konkretnego, dobranego indywidualnie planu działania, chcesz otrzymać pełne wsparcie w całym procesie zmiany, przez okres 2 tygodni. Jeśli zależy Ci na wygodnym i stałym kontakcie ze specjalistą, który poprowadzi Was za rękę, krok po kroku do celu i podpowie jak się zachować w kryzysowych sytuacjach, to pakiet ten będzie dla Was odpowiedni. Jeśli Twoje dziecko skończyło 8 miesięcy i potrafi zasypiać tylko w jeden określony sposób (karmienie lub lulanie) ten pakiet będzie odpowiedni.

PAKIET PREMIUM jest dla Was, jeżeli oprócz skuteczności ww pakietów, cenisz sobie również komfort i elastyczność współpracy. Zależy Ci na stałym kontakcie również w sytuacjach awaryjnych: wieczorem czy w weekend aż przez 3 tygodnie. Okres ten możesz rozpocząć nawet 4 tygodnie po pierwszej konsultacji, dlatego też pakiet PREMIUM polecany jest nawet od 4go miesiąca życia. Jeśli czujesz że Twój przypadek jest trudny i wymagający, a maluszek jest “nieodkładalny” ten pakiet będzie dla Ciebie najlepszy.

Teraz czas na Twoją decyzję!


Chcesz zacząć się wysypiać?

Usługi dodatkowe

Konsultacja w godzinach wieczornych + 59 zł

Dopłata za konsultację wieczorną, w przypadku wykupu pakietów współpracy, dotyczy godziny wieczornej tylko PIERWSZEJ konsultacji.

PROMOCJA dla rodziców bliźniąt  (płacisz za pakiet pojedynczy + 150 zł)

Ponieważ wiem, że jako rodzice bliźniąt nie macie łatwo z okiełznaniem snu dwójki maluchów, mam dla Was promocję. Przy współpracy nad snem bliźniąt, cena za drugie dziecko wynosi tylko 100 zł niezależnie od pakietu współpracy.

Dodatkowy email z pytaniami w ramach pakietu   + 59 zł

1x email

Konsultacja e-mail  99 zł

Obejmuje email pierwszy (główny) i 2 emaile uzupełniające w interakcji

Dostępna TYLKO dla absolwentów Programu Poprawy Snu oraz klientów powracających po Pakiecie Współpracy

Konsultacja jednorazowa (do 55 min)  + 200 zł

Dostępna TYLKO dla absolwentów Programu Poprawy Snu oraz klientów powracających po Pakiecie Współpracy

Przygotowanie Planu Działania + 250 zł

Przygotowanie Indywidualnego Raportu Snu i Planu Działania z propozycjami metod NSZ, poza pakietem współpracy.

Przedłużenie opieki dla jednego dziecka w pakiecie o 1 tydzień:

Pakiet STANDARD: + 290 zł

Pakiet PREMIUM: + 300 zł

Przedłużenie nie zwiększa ilości kontaktu gwarantowanego w pakiecie, wydłuża jedynie czas, w którym kontakt ten może zostać wykorzystany.

Zmiana Pakietu współpracy po pierwszej konsultacji:

Pakiet STANDARD -> Pakiet PREMIUM: + 410 zł

Pakiet BASIC -> Pakiet STANDARD: + 250 zł

Pakiet BASIC -> Pakiet PREMIUM: + 610 zł